Sos Worcestershire co to jest
Sos Worcestershire ma wyrazisty smak, ale rozpoznanie złożonej listy podstawowych składników na podstawie samego smaku może być trudne. Sos został opracowany w 1835 roku przez dwóch chemików z Worcester o nazwiskach Lea oraz Perrins, które nadały nazwę najpopularniejszej marce Sosu Worcestershire. Sos Worcestershire jest podstawowym składnikiem kuchni używanym do marynat i jako przyprawa.
Sos Worcestershire to sfermentowana przyprawa na bazie octu doprawiona anchois, melasą, miąższem tamaryndowca, cebulą, czosnkiem i innymi przyprawami. Powstały smak jest pikantno-słodki z wyraźnym posmakiem octu. Niestety sos Worcestershire w podstawowej formie nie jest odpowiedni dla diety wegetariańskiej lub wegańskiej i nie może być stosowana w koszernym posiłku.
Jak powstał sos worcestershire
Chemicy John Lea i William Perrins opracowali ten sos w Worcester w Anglii. Mężczyźni eksperymentowali z sosami przyprawowymi na bazie octu i porzucili jedna z partii, która nie smakowała im dobrze. Pozostawiony w piwnicy sos sfermentował wskutek czego powstał absolutnie nowy smak. Partnerzy postanowili rozlać więcej butelek tego sosu, a smak Lea & Perrins Worcestershire Sauce rozprzestrzenił się w całej Europie, Ameryce i na całym świecie.
Sos Worcestershire jest obecnie produkowany przez wielu różnych sprzedawców detalicznych, a także pod oryginalną etykietą Lea & Perrins.
Sos worcestershire smak
Jak smakuje sos worcestershire? Sos łączy w sobie pikantny, słodki oraz słony smaki. Równowaga tych smaków sprawia, że jest to doskonała przyprawa. Sos worcestershire jest szczególnie ceniony za możliwość nadania potrawom smaku umami, który pochodzi z anchois. Dołączone przyprawy mogą się różnić w zależności od marki sosu. Nawet w ramach tej samej marki, jak w Lea & Perrins, wersja amerykańska jest bardziej słona i słodsza niż wersja brytyjska oznaczona jako ten sam sos.
Do czego używa się Sos Worcestershire
Sos Worcestershire może być używany na wiele sposobów podczas gotowania lub jako przyprawa do gotowych dań. Najlepiej pasuje jako składnik marynat do mięsa lub jest dodawany do mięsa, ryby lub drobiu podczas grillowania, smażenia lub pieczenia. Może być używany podczas gotowania na parze, grillowania lub smażenia warzyw. Sos Worcestershire może być stosowany jako przyprawa do kanapek ablu skorupiaków lub jako przyprawa do sałatek. Używa się go w zupach i gulaszach do przyprawiania i dodawania pikantności.
Sos worcestershire skład
Podstawowym składnikiem oczywiście jest ocet, który jest używany zarówno ze względu na pikantny smak, jak i konserwacje innych składników sosu Worcestershire. Następnym ważnym składnikiem są anchois, które dodają pikanterii smaku umami. Składnikiem, który nadaje sosowi Worcestershire wyjątkowy smak, jest tamaryndowiec. Strąki tamaryndowca, nieco przypominające strąki brązowego groszku, zawierają gęsty, lepki miąższ o konsystencji daktyli i pikantnym smaku daktyli i moreli.
Co ciekawe, wersja sosu Lea & Perrins Worcestershire sprzedawana w USA różni się od przepisu z Wielkiej Brytanii. Wykorzystuje destylowany biały ocet zamiast octu słodowego. Ponadto ma trzy razy więcej cukru i sodu. To sprawia, że wersja amerykańska jest słodsza i bardziej słona niż wersja sprzedawana w Wielkiej Brytanii i Kanadzie.
Przykładowy skład sosu worcestershire a oferty sklepu jcook.pl: Ocet spirytusowy, cukier, ocet słodowy (z jęczmienia), woda, sól, karmelizowany syrop cukrowy, przyprawy (zawiera seler), olej cytrynowy.